Home

 

Return to Election Results

Precinct 22
official results



REGISTERED VOTERS - TOTAL . . . . . . 474
BALLOTS CAST - TOTAL. . . . . . . . 140
BALLOTS CAST - REPUBLICAN . . . . . . 1 .71
BALLOTS CAST - DEMOCRATIC . . . . . . 139 99.29
BALLOTS CAST - REP-FED . . . . . . . 0
BALLOTS CAST - DEM-FED . . . . . . . 0
BALLOTS CAST - NONPARTISAN. . . . . . 0
BALLOTS CAST - BLANK. . . . . . . . 0
VOTER TURNOUT - TOTAL . . . . . . . 29.54
VOTER TURNOUT - BLANK . . . . . . .


PRESIDENT OF THE UNITED STATES
VOTE FOR 1
(1) MITT ROMNEY . . . . . . . . . 0
(2) RON PAUL . . . . . . . . . . 0
(3) RICK PERRY. . . . . . . . . . 0
(4) NEWT GINGRICH. . . . . . . . . 0
(5) CHARLES "BUDDY" ROEMER. . . . . . 0
(6) RICK SANTORUM. . . . . . . . . 1 100.00


REPRESENTATIVE IN CONGRESS 12TH CONGRESSIONAL DISTRICT
VOTE FOR 1
(7) RODGER COOK . . . . . . . . . 0
(8) JASON PLUMMER. . . . . . . . . 1 100.00
(9) THERESA KORMOS . . . . . . . . 0
WRITE-IN. . . . . . . . . . . . 0


DELEGATE TO THE NATIONAL NOMINATING CONVENTION
12TH CONGRESSIONAL DISTRICT
VOTE FOR 3
(11) G. CAMPOS (ROMNEY). . . . . . . 0
(12) J. DIEDERICH (ROMNEY). . . . . . 0
(13) G. OBERNAGEL (ROMNEY). . . . . . 0
(14) M. GRAHAM (PAUL) . . . . . . . 0
(15) A. RANDAZZO (PAUL). . . . . . . 0
(16) D. THROGMORTON (PAUL). . . . . . 0
(17) M. HARVEY (GINGRICH) . . . . . . 0
(18) T. BRYANT (GINGRICH) . . . . . . 0
(19) M. BOST (GINGRICH). . . . . . . 0
(20) D. GRAY (SANTORUM). . . . . . . 1 33.33
(21) M. SHARP (SANTORUM) . . . . . . 1 33.33
(22) S. LANGENSTEIN (SANTORUM) . . . . 1 33.33


ALTERNATE DELEGATE TO THE NATIONAL NOMINATING CONVENTION
12TH CONGRESSIONAL DISTRICT
VOTE FOR 3
(23) G. GRAHAM (ROMNEY). . . . . . . 0
(24) S. PLUMLEE (ROMNEY) . . . . . . 0
(25) B. WALLACE (ROMNEY) . . . . . . 0
(26) P. HAMPTON (PAUL) . . . . . . . 0
(27) T. HUGHES (PAUL) . . . . . . . 0
(28) M. FRICK (PAUL). . . . . . . . 0
(29) M. NEFF (GINGRICH). . . . . . . 0
(30) J. SANDERS (GINGRICH). . . . . . 0
(31) R. FULK (GINGRICH). . . . . . . 0
(32) M.LANGENSTEIN (SANTORUM). . . . . 1 50.00
(33) P.WILCOXEN (SANTORUM). . . . . . 1 50.00


STATE SENATOR 57TH LEGISLATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(34) DAVE BARNES . . . . . . . . . 1 100.00


REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY
113TH REPRESENTATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(35) MELINDA HULT. . . . . . . . . 0


REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY
114TH REPRESENTATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(36) RYAN STOOKEY. . . . . . . . . 1 100.00


COUNTY BOARD CHAIRMAN
VOTE FOR 1
(37) JON MC LEAN . . . . . . . . . 1 100.00


STATE'S ATTORNEY
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


COUNTY CORONER
VOTE FOR 1
(38) ANDREW COLON. . . . . . . . . 1 100.00


CIRCUIT CLERK
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


COUNTY AUDITOR
VOTE FOR 1
(39) CAROLINE STARK . . . . . . . . 1 100.00


COUNTY RECORDER
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0
WRITE-IN. . . . . . . . . . . . 0


BOARD OF REVIEW
VOTE FOR 1
(40) WHITNEY WISNASKY-BETTORF. . . . . 1 100.00


REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS
ST. CLAIR COUNTY (UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


COUNTY BOARD MEMBER DISTRICT 5
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


COUNTY BOARD MEMBER DISTRICT 8
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0
WRITE-IN. . . . . . . . . . . . 0


JUDGE OF THE APPELLATE COURT - 5TH JUDICIAL DISTRICT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. JAMES K. DONOVAN)
VOTE FOR 1
(41) STEPHEN McGLYNN. . . . . . . . 1 100.00


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-20TH JUD.CIRCUIT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. MICHAEL J. O'MALLEY)
VOTE FOR 1
(42) RONALD R. DUEBBERT. . . . . . . 1 100.00


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-2OTH JUD.CIRCUIT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. MILTON S. WHARTON)
VOTE FOR 1
(43) LANINYA A. CASON . . . . . . . 1 100.00


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-2OTH JUD.CIRCUIT-ST.CLAIR
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. LLOYD A. CUETO)
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


PRECINCT COMMITTEEMAN PRECINCT 22 (Prec-0022)
VOTE FOR 1
NO CANDIDATE FILED . . . . . . . . 0


PRESIDENT OF THE UNITED STATES
VOTE FOR 1
(1) BARACK OBAMA . . . . . . . . . 138 100.00
WRITE-IN. . . . . . . . . . . . 0


REPRESENTATIVE IN CONGRESS 12TH CONGRESSIONAL DISTRICT
VOTE FOR 1
(2) BRAD HARRIMAN. . . . . . . . . 95 82.61
(3) CHRISTOPHER MILLER . . . . . . . 15 13.04
(4) KENNETH CHARLES WIEZER. . . . . . 5 4.35


DELEGATE TO THE NATIONAL NOMINATING CONVENTION
12TH CONGRESSIONAL DISTRICT
VOTE FOR 7
(5) M.CAMPBELL (OBAMA) . . . . . . . 74 15.74
(6) B. BROWN (OBAMA). . . . . . . . 71 15.11
(7) S. PISTORIUS (OBAMA) . . . . . . 63 13.40
(8) G. JIMENEZ (OBAMA) . . . . . . . 62 13.19
(9) A. AMIZICH (OBAMA) . . . . . . . 62 13.19
(10) D. MEEKS (OBAMA) . . . . . . . 68 14.47
(11) D. MOORE (OBAMA) . . . . . . . 70 14.89


STATE SENATOR 57TH LEGISLATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(12) JAMES F. CLAYBORNE, JR., II. . . . 103 80.47
(13) WYATT C. FRAZER. . . . . . . . 25 19.53


REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY
113TH REPRESENTATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(14) JAY HOFFMAN . . . . . . . . . 0


REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY
114TH REPRESENTATIVE DISTRICT
VOTE FOR 1
(15) EDDIE LEE JACKSON . . . . . . . 108 100.00


COUNTY BOARD CHAIRMAN
VOTE FOR 1
(16) MARK A. KERN. . . . . . . . . 99 100.00


STATE'S ATTORNEY
VOTE FOR 1
(17) BRENDAN KELLY . . . . . . . . 101 100.00


COUNTY CORONER
VOTE FOR 1
(18) RICK STONE . . . . . . . . . 105 100.00


CIRCUIT CLERK
VOTE FOR 1
(19) KAHALAH DIXON . . . . . . . . 96 100.00


COUNTY AUDITOR
VOTE FOR 1
(20) PATTY A. SPRAGUE . . . . . . . 92 100.00


COUNTY RECORDER
VOTE FOR 1
(21) MICHAEL T. COSTELLO . . . . . . 100 100.00


BOARD OF REVIEW
VOTE FOR 1
(22) PHILAMINA JOHNSON . . . . . . . 37 32.46
(23) MICHAEL P. CROCKETT, JR.. . . . . 77 67.54


REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS
ST. CLAIR COUNTY (UNEXPIRED 2-YR TERM)
VOTE FOR 1
(24) SUSAN SARFATY . . . . . . . . 97 100.00


COUNTY BOARD MEMBER DISTRICT 5
VOTE FOR 1
(30) LONNIE MOSLEY . . . . . . . . 107 100.00


COUNTY BOARD MEMBER DISTRICT 8
VOTE FOR 1
(32) KEN EASTERLEY . . . . . . . . 0


JUDGE OF THE APPELLATE COURT - 5TH JUDICIAL DISTRICT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. JAMES K. DONOVAN)
VOTE FOR 1
(34) JUDY CATES . . . . . . . . . 95 100.00


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-2OTH JUD.CIRCUIT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. MICHAEL J. O'MALLEY)
VOTE FOR 1
(35) VINCENT J. LOPINOT. . . . . . . 85 100.00


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-2OTH JUD.CIRCUIT
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. MILTON S. WHARTON)
VOTE FOR 1
(36) ZINA R. CRUSE . . . . . . . . 89 69.53
(37) ANNE FOHNE KEELEY . . . . . . . 39 30.47


JUDGE OF THE CIRCUIT COURT-20TH JUD.CIRCUIT-ST. CLAIR
(TO FILL THE VACANCY OF THE HON. LLOYD A. CUETO)
VOTE FOR 1
(38) ANDREW J. GLEESON . . . . . . . 70 100.00


PRECINCT COMMITTEEMAN PRECINCT 22 (Prec-0022)
VOTE FOR 1
(72) FELIX ARNOLD. . . . . . . . . 117 92.13
WRITE-IN. . . . . . . . . . . . 10 7.87


CITY QUESTION
VOTE FOR 1
(77) YES. . . . . . . . . . . . 42 34.71
(78) NO . . . . . . . . . . . . 79 65.29


FRENCH VILLAGE FIRE QUESTION
VOTE FOR 1
(79) YES. . . . . . . . . . . . 0
(80) NO . . . . . . . . . . . . 0